جلسه دفاع از رساله دکتری


در مورخ 96.2.19 دو جلسه دفاع از رساله دکتری در دانشکده علوم ورزشی دانشگاه رازی برگزار گردید.

در مورخ 96.2.19 دو جلسه دفاع از رساله دکتری در دانشکده علوم ورزشی دانشگاه رازی برگزار گردید.

این دو رساله هر دو در حوزه ی مدیریت ورزشی بوده و با حضور اساتید این گرایش و همچنین حضور دکتر عبد الرحمان مهدی پور عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز بررسی و داوری شد.

جلسه ی اول مربوط به دفاع سرکار خانوم الهام آرین از رساله خود تحت عنوان "ارایه الگوی حمایت از زنان نخبه در ورزش قهرمانی" بود که جامعه ی آماری ایشان تمامی زنان نخبه ورزشکار در حوزه ی ورزش قهرمانی بوده است.

جلسه راس ساعت 10 با حضور دکتر بهرام یوسفی ریاست محترم دانشکده ی علوم ورزشی،دکتر حسین عیدی،دکتر شیرین زرتشتیان،دکتر کیوان شعبانی مقدم،دکتر علی اشرف خزایی و دکتر همایون عباسی برگزار گردید.

استاد راهنمای این رساله دکتر یوسفی و استاد مشاور آن دکتر عیدی بوده و فرایند ارایه ی اطلاعات توسط خانم آرین تا ساعت 11 ظهر ادامه داشته و سپس با پرسش دانشجویان و اساتید مخصوصا آقای دکتر مهدی پور و پاسخ های خانم آرین جلسه ادامه پیدا کرد و پس از بررسی های داوران و ارزیابی های انجام شده خانم آرین نمره ی بالایی را کسب کردند و سوگند نامه ی دکتری را در محضر همه ی مهمانان قرائت نمودند.

در حاشیه ی این جلسه طی گفت و گویی که با خانم آرین انجام شد از حس و حال ایشان هنگام قرائت سوگند نامه سوال شد که ایشان در پاسخ بیان کردند:

حس بسیار خوب و شیرینی دارم و احساس میکنم که بار سنگینی از روی دوشم برداشته شده ولی مسئولیت بزرگ تری به من محول شده و باید تلاش کنم که به بهترین شکل این مسئولیت را انجام بدهم.

جلسه دفاع دوم بعد از استراحتی کوتاه راس ساعت 11.45 دقیقه آغاز شد و این بار دکتر عبد الحسین پرنو و دکتر منوچهر حیدری هم به جمع اساتید اضافه شدند.

در بخش دوم جلسه سرکار خانم لورا چپری از رساله ی خود با عنوان "تاثیر رفتارهای مربی گری بر خودکارآمدی انسجام و عملکرد تیمی در بازیکنان لیگ برتر فوتبال زنان ایران"دفاع کردند.

در پایان هم اساتید با سوالاتی سعی در به چالش کشیدن موضوع و البته خانم چپری داشتند که ایشان پاسخ هایی مناسب به این سوالات داده و پس از بررسی و ارزیابی داوران ، ایشان هم موفق به کسب نمره ی بالایی شدند و موفق شدند سوگند نامه ی دکتری را قرائت کنند.

درپایان این جلسه گفت و گویی با دکتر عبد الرحمان مهدی پور،دکتر عیدی و دکتر یوسفی داشتیم.

دکتر مهدی پور در پاسخ به این سوال که:سطح دانشکده ی علوم ورزشی دانشگاه رازی را چطور ارزیابی میکنید؟فرمودند:دانشگاه رازی و البته دانشکده ی علوم ورزشی سطح بسیار بالایی دارد که قابل مقایسه و البته رقابت با دانشگاه های مطرح کشور است.

وی همچنین در رابطه با سوالات چالشی که از دانشجویان هنگام دفاع پرسیده شد بیان کردند:وظیفه ی یک داور و یک استاد این است که دانشجوی خود را به چالش بکشد تا هم سطح علمی وی را ارزیابی کند و هم اینکه موجب ارتقای دانش و تلاش او شود.

و به عنوان توصیه ی پایانی بیان داشتند که:فاصله و شکاف بسیاری بین دانشکده های علوم ورزشی دانشگاه های سراسر کشور وجود دارد.

این شکاف ها باید از بین برود تا بتوانیم به تبادل ایده و اندیشه بپردازیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم.

دکتر عیدی که در رساله ی خانم آرین استاد مشاور و در رساله ی خانم چپری داور بودند در ارزیابی سطح رساله و موضوعات انتخابی این دو فرد بیان داشتند که:سطح هر دو رساله بسیار خوب،ارزشمند و رضایت بخش بوده،موضوعات بسیار خوبی را انتخاب کرده اند که کمتر کسی تا به امروز آن ها را مورد ارزیابی و پژوهش قرار داده است.

هردو فرد بخش بانوان را مورد بررسی و تحقیق قرار داده اند و مطالب ارزنده ای را ارائه دادند که بسیار قابل تحسین است و همچنین ایشان در ادامه افزودند که متاسفانه در حوزه ی زنان کمتر فعالیت و پژوهش میشود در صورتی که این حوزه بسیار حائز اهمیت است.

و در پایان دکتر یوسفی بیان داشتند که:سطح رساله ها بسیارخوب بود ولی نمیتوان به طور کلی گفت که کاملا خوب یا ایده آل بودند و ممکن است حتی افرادی بهتر از آنها هم باشند.ولی موضوعات هر دو موضوعاتی نو و کاربردی در حوزه ی زنان بود و من به هردو نمره ی قبولی میدهم.

و به عنوان نکته ی پایانی بیان داشتند که:

جلسه ی امروز جلسه ی بسیار خوب و مفیدی بود و حضور دکتر مهدی پور بسیار جلسه را پربارتر کرده بود و این کمک میکند که ارتباط موثر و سودمندی بین دانشگاه ها برقرار شود و بتوانیم به تبادل نظر و ایده بپردازیم.